Siedziba Wise Grus mieści się w mieście żurawi Daruvar. Od czasów panowania hrabiego Jankovicia i budowy wspaniałego zamku w centrum dzisiejszego Daruvaru żuraw jest ptakiem wszechobecnym: w herbie i samej nazwie miasta. Nazwę Daruvar nadano miastu w 1771 roku, kiedy hrabia rozpoczął budowę zamku, zwanego Zamkiem Żurawia.
Czy wiesz jak powstaje brandy Wise Grus? Przygotowanie owoców Surowce używane do produkcji brandy owocowej muszą spełniać określone wymagania jakościowe i dojrzałości. Skład chemiczny owoców ma ogromne znaczenie, a zwłaszcza stosunek cukrów, kwasów i aromatów. Podstawowe czynności, jakie należy wykonać w destylarni Wise Grus to mycie i rozgniatanie (wyciskanie) owoców, regulacja kwasowości zacieru owocowego (poprzez dodanie kwasów), dodanie enzymów pektolitycznych i kultur drożdży (Saccharomyces cerevisiae) oraz składników odżywczych dla drożdży. Mycie owoców to ważny proces usuwania powierzchniowych resztek gleby, pestycydów, zielonych części i niektórych zanieczyszczeń mikrobiologicznych (pleśni). Aby wyprodukować brandy, owoce muszą być dobrze zmielone, a w przypadku owoców pestkowych pozbawione pestek! W owocach pestkowych (śliwki, morele, brzoskwinie) bardzo ważne jest oddzielenie pestki, aby unikać brandy o wysokim stężeniu kwasu cyjanowodorowego i karbaminianu etylu (związki rakotwórcze!).
Podczas fermentacji alkoholowej destylarnia zwraca uwagę na temperaturę. Udowodniono, że drożdże w niższych temperaturach fermentacji wytwarzają więcej estrów, które nadają owocowy aromat. W związku z tym selekcji drożdży dokonano także pod kątem ich tolerancji na niższe temperatury zacieru. Zastosowanie drożdży o takich właściwościach umożliwia prowadzenie fermentacji w niższych temperaturach w celu uzyskania lepszego aromatu i zachowania aromatów owocowych. DESTYLACJA Destylarnia Wise Grus wyposażona jest w skomplikowaną aparaturę destylacyjną, która oprócz klasycznych części posiada także dodatkowe przystawki, czyli deflegmator i kolumnę do amplifikacji. Przepuszczając opary alkoholu przez te dwie końcówki, zwiększa się stężenie alkoholu i innych lotnych składników w fazie gazowej, co skutkuje wyższą zawartością alkoholu i intensywniejszymi aromatami już po jednym przejściu przez aparat destylacyjny.
Młode destylaty wymagają pewnego okresu dojrzewania, aby podstawowe procesy chemiczne, takie jak utlenianie, estryfikacja i acetalizacja, przebiegały sprawnie, dzięki czemu destylat będzie znacznie gładszy i bardziej harmonijny w piciu. Proces dojrzewania zależy od rodzaju brandy i owoców, dlatego niektóre brandy owocowe wymagają krótszego okresu dojrzewania, np. brandy gruszkowa Williams, w przeciwieństwie do brandy winogronowej lub śliwkowej, które dojrzewają w drewnianych beczkach. Dojrzewanie destylatu w drewnianej beczce pozytywnie wpływa na kolor, aromat i smak przyszłej brandy. Z drewna beczkowego ekstrahuje się takie związki, jak garbniki, hemiceluloza i lignina, co nadaje destylatowi złotożółtą barwę oraz aromat waniliowo-kokosowy.